"מים" – תערוכה אינטראקטיבית לילדים

במאי 2007 נחנכה במוזיאון האדם והסביבה בפתח תקווה, תערוכת מדע אינטראקטיבית בנושא מים. זוהי תערוכת קבע המיועדת לכל המשפחה, עם דגש על חווייה ייחודית לילדים.
התערוכה עוצבה והוקמה על ידי יפתח פרת ורועי פיגובסקי במטרה להחליף תערוכה ישנה, גם היא בנושא מים, מתוך רצון לשפר את התפקוד הקיים, ליצור עניין מחודש אצל ילדים בנושא רחב כמו מים, ומתוך שאיפה להכניס רוח עיצובית חדשנית ומתקדמת.
התערוכה "מים" מכילה תשעה מוקדים העוסקים במספר נושאים עיקריים:
מחזור המים בטבע, מבנה המים ותכונותיהם, כמויות המים במזון, המים כמקור לחיים, כמויות המים בגוף האדם מקורות המים בישראל, מחזור מי קולחין והשבתם לחקלאות, דרכים לחיסכון במים ומוקד נוסף לשעשוע ללא מטרה לימודית.

מחזור המים בטבע

הרצון להמחיש את מחזור המים בטבע בעזרתם של מים חיים, הנחה את המעצבים בכל שלב של תכנון האובייקט.
הרעיון הבסיסי היה להכניס למוזיאון פיסה מהעולם אשר בתוכה יזרמו מים אמיתיים, יתאדו, יתעבו לעננים ויטפטפו כגשם. האובייקט בנוי מאקווריום אטום המכיל את היבשה, הים והעננים. מחזור המים מופעל על ידי מכשיר אדים ומשאבת מים נסתרים. לילדים מתאפשרת הפעלה עצמאית לזמן קצוב של מחזור המים על כל מרכיביו:
השמש, אידוי המים מהים, היווצרות העננים וטפטוף הגשם אל היבשה, וכן הפעלה בלתי תלויה של ברקים ורעמים.
כמו כן פותחה במיוחד מערכת הפעלה עצמאית המאפשרת למדריך במוזיאון להפעיל ולהדגים את מרכיביו של מחזור המים בקצב המתאים למהלך ההדרכה.

מבנה המים

מצבי הצבירה של המים והמבנה המולקולארי שלהם הם נושאים מורכבים לכל אדם, ובוודאי לילדים שהנושא אינו מוכר להם מלימודיהם.
על ידי הדגשת הקשר בין שינוי הטמפרטורה לבין השינוי במופע המים, מתבהר מעט הנושא של מצבי הצבירה. הילדים משנים את הטמפרטורה ומגלים דגמים של קרח, מים ואדים המופיעים בהתאם.
הצגת המבנה המולקולארי של המים נעשתה על ידי יצירת מיקרוסקופים מדומים, דרכם ניתן להתבונן על אטומים בקנה מידה שאינו מוכר לילדים.

כמויות המים במזון

הרעיון לסחוט מיני מזונות, וכך להדגים את כמות המים הרבה הקיימת בכל דבר שאנו אוכלים, התגלה כמרתק לילדים ולמבוגרים כאחד.
שורת המסחטות מכילה שמונה דגמים של מאכלים, החל מפיצה וכלה בענבים הנסחטים למים חיים.
המבקרים לוחצים וסוחטים את המאכלים המדומים ומקבלים חיווי בצורת מים, הזורמים מהמסחטה בעזרת משאבה נסתרת, וממלאים מיכל שקוף בכמות נוזלים המתאימה לכל מזון.

כמויות המים בגוף האדם

כמויות המים בגוף האדם מודגמות במתקן המשלב חוויה, הפתעה ומשחק לימודי.
הילד עומד מול המראה ורואה את השתקפותו. על סמך ידע שצבר מהנתונים הרשומים מולו או כמה ניחושים, הוא מכוון את כמויות המים בכל איבר.
כאשר הנתונים שכיוון בעמדת הבוררים מדויקים, מופיע מולו, בתוך בבואתו שבמראה, האיבר המורכב מפסי תאורה צבעוניים.

המים כמקור לחיים

שתי המשקפות נבנו על מנת להעביר למבקרים את התכונה הבסיסית ביותר של המים – חשיבותם החד-משמעית לקיום החיים. הצפייה דרך המשקפת נותנת למתבונן מבט על סביבת החיים המוכרת, אך מדגישה את הקשר למים שהם מקור החיים.
המשקפות בנויות בשיטת פריסקופ, ומאפשרות מבט מקיף של 360 מעלות על נופים שונים.
במשקפת אחת צופים הילדים על החי והצומח בקרבת מקווה מים, במשקפת השנייה הם יכולים לראות מגוון שימושים יומיומיים של המים בחיי האדם.

מקורות המים בישראל

ההיכרות של המבקר עם מקורות המים הקיימים בישראל נעשית דרך עמדת פיקוד ובקרה על כלל מערכת המים הארצית. עמדת הפיקוד כוללת את מפת ישראל, כפתורי הפעלה ומסך בקרה. המבקר מפעיל את המשאבות ומגלה את מיקומו הגיאוגרפי ותכונותיו של המקור לאספקת המים. מסך הבקרה נותן חיווי נוסף ואינפורמציה חדשה על מצב מקורות המים.

דרכים לחיסכון במים

במתקן זה ניצב המבקר מול מבנה המדגים בפניו את כמויות המים המבוזבזות על ידינו במשך יממה. תוך כדי הצצה דרך מספר פתחים המייצגים חמישה אזורים בבית, כמו: השירותים, המטבח, חדר הכביסה וכדומה, הוא מגלה איורים והסברים המלמדים אותו איך עליו להתנהג בכדי לחסוך במים.

קיר מרזבים

בתערוכה קיים מוקד נוסף שערכו הלימודי מועט ומטרתו העיקרית היא שעשוע עצמי או תחרותי: קיר המרזבים וצמד משאבות, המדמות שאיבת מים מבאר עתיקה ברצפת המוזיאון. הילדים שואבים מים למעלה קיר המרזבים וצופים במים זורמים מטה בצורות שונות.